STRONG
RESPONSIBLE
BRAVE
СВІТОВИЙ КОНҐРЕС УКРАЇНЦІВ:
МУЛЬТИПЛІКАЦІЯ ЗУСИЛЬ
ЗА ОБМЕЖЕНИХ РЕСУРСІВ
СЕРГІЙ КАСЯНЧУК
Директор представництва Світового Конґресу Українців (СКУ) в Україні,
випускник Школи Стратегічного Архітектора першого і четвертого наборів
-
Ефективне використання ресурсів
-
Складні рішення більшого масштабу
-
Інший хід мислення
-
Мультиплікація зусиль
МУСИТЬ БУТИ ДУЖЕ ЧІТКА КООРДИНАЦІЯ І ЄДНАННЯ, ЩОБ НАС СПРАВДІ ПОЧУЛИ.
Я народився, зростав і вчився в Україні, але так склалося життя, що опинився в Канаді і багато років провів там. Канада навчила мене громадського життя. Тому що там ти мусиш зберегти свою ідентичність, свою віру і мову. Тут воно приходить само собою, а там люди повинні докладати зусиль, щоб не втратити себе як українців. У багатьох у діаспорі є таке бажання, і це головна сила, яка змушує діяти.
Канада — це один з головних центрів діаспори, де вона дуже структурована, організована і де кожен може знайти своє місце. Недивно, що там багато організацій. А Світовий Конґрес Українців— це надбудова. Взагалі конґрес було створено понад 50 років тому, і головним його завданням було об’єднувати різні діаспори в різних країнах, щоб представляти та захищати інтереси українців у світі. Кожна організація працювала у своїй країні, але коли ми хотіли йти спільно, наприклад, до урядів, до міжнародних організацій, потрібно було говорити одним голосом, щоб нас чули і на нас зважали.
З початком війни ми відчули критичну необхідність у глибшій співпраці з Україною. Тоді конґрес ухвалив рішення створити тут представництво, і мене обрали директором. Це нормально, що кожна країна допомагає своїй діаспорі, але тут ми запрацювали у реверсному режимі, тобто діаспора почала допомагати країні. Бо були ресурси і можливості.
МИ ЗРОЗУМІЛИ, ЩО ВЗАЄМОДІЯ НЕ МОЖЕ БУТИ ПОВЕРХОВОЮ, ЦЕ ПИТАННЯ ВИЖИВАННЯ, НЕЗАЛЕЖНОСТІ Й СУВЕРЕНІТЕТУ КРАЇНИ.
Коли я приїхав, то головним завданням було розібратися, які є потреби і на чому варто сфокусувати наші зусилля. Ми одразу почали активну співпрацю з урядом, парламентом, президентом і досі маємо ці постійні зв’язки. Потрібно було дуже чітко визначити межі, де ми можемо бути корисними. Ми мусимо для себе обирати ключові глобальні точки, які рухають країну вперед. І фокусувати на них свою роботу.
На Школі Стратегічного Архітектора ми пробували все це структурувати і систематизувати. Адже є дуже багато напрямків та дуже багато партнерів, а ресурсів багато немає. І от в умовах обмеженості ресурсів ми пробували максимально збалансувати, що ми робимо своїми силами, що роблять наші партнери. Дуже важливо не повторювати цю роботу. Якщо це вже робить хтось інший, краще ніж ми, то нам варто йти з ними на співпрацю і робити це спільно.
КОЛИ ТИ МАЄШ ІНШИЙ ПІДХІД, ТИ МОЖЕШ ЗНАЧНО ЕФЕКТИВНІШЕ ВИКОРИСТОВУВАТИ РЕСУРСИ.
Щоденні роботи дуже затягують, а це була можливість трошки відійти від того дрібного, встати в стороні і подивитися, побачити нашу роботу з іншого ракурсу і переусвідомити. Це надзвичайно важливо. Тому що, перебуваючи всередині, дуже тяжко зробити якісь зміни.
Якраз школа дала інший хід мислення, на рівні цінностей. Дорослій людині складно змусити себе думати по-іншому, бачити та робити щось інакше. І от дуже важливо, що є можливість поспілкуватись, обмінятись досвідом з групою, в якій є і бізнесмени, і громадські діячі, і урядовці. Це різні типи мислення, різні підходи до вирішення проблем, різний досвід. Це була унікальна нагода зрозуміти, відчути та допомогти одне одному.
Коли людина, назбиравши цей досвід та знання, може перегрупувати свої сили та уміння, вона вже на зовсім іншому рівні переоцінює те, що здавалося зробленим. Відкривається дуже багато можливостей для змін і вдосконалення. І це не просто покращення, це на системному рівні: тут є стратегічна ідея. Тож коли воно працює глобально, воно справді врази змінює ефективність роботи.
ЗА ТАКИХ СКЛАДНИХ УМОВ НЕМАЄ ЧАСУ ДОВГО ДУМАТИ, ПОТРІБНО УХВАЛЮВАТИ ЕФЕКТИВНІ РІШЕННЯ.
Так багато всього, цілий світ перед тобою, а в тебе є тільки 24 години. І це було одне з тих питань, з якими я йшов на Школу Стратегічного Архітектора. Я двічі закінчував цю програму. В такому величезному обсязі проблем, який є, легко загубитися, і ти мусиш пропрацювати цей досвід, пропрацювати завдання, щоб прийти до чіткої структури і розуміння, що робити зараз і надалі. Це дуже живий процес переосмислення. Ми і далі тісно співпрацюємо зі Школою.
Звичайно, ключовою для нас була і є політична, військова підтримка країни. Потрібен був голос на міжнародному рівні, де Росія поширювала свій інформаційний вплив. Потрібно було говорити правду. Ми збиралися, запрошували політиків, впливових людей, щоби вони чули і бачили. А далі вже включалися уряди, і це найважчий механізм. Це складніші рішення більшого масштабу.
І дуже важливо постійно працювати в тому, не зациклюватись, оскільки життя постійно змінюється, і ситуація, особливо в Україні, неймовірно динамічна. Ми мусимо встигати за цією динамікою, бути гнучкими. відкритими. Ми бачимо наскільки швидко змінюється ситуація, тому дуже важливо комунікаційно й інформаційно бути в центрі, реагувати вчасно і в правильному місці.
ЗАРАЗ РЕАЛЬНО ПРИЙШОВ ІСТОРИЧНИЙ МОМЕНТ ЄДНАННЯ УКРАЇНЦІВ У СВІТІ.
Теперішні війни – це вже не про танки. Гібридні війни – це інформаційні війни, коли боротьба йде за свідомість. Це надзвичайно важливий напрямок роботи, куди Росія вкладає мільярди доларів щорічно. Ми не маємо мільярдів доларів, але маємо мільйони людей — і це принципово. Ми бачимо, наскільки впливові діаспори українців у світі.
Наприклад, на Всесвітньому економічному форумі в Давосі, куди приїжджає весь топ світу, завдяки спільним зусиллям ми зробили Ukrainian House. Ми маємо своє місце, де можемо представити свою країну. І можемо виходити на нові ринки. Президент в інавгураційній промові сказав: «Нас 65 мільйонів». Ми цю тезу говоримо вже декілька років. Почули.
Добре, що є нагода українські сили акумулювати, коли кожен на своєму рівні, коли ми можемо об’єднуватися на користь країни, особливо в такий історичний момент становлення. Це те, що ми якраз можемо мультиплікувати: спрямувати зусилля різних людей з різних країн в одному напрямку.
WE
ARE
PROUD
ЛІЛІЯ ГРИНЕВИЧ
Міністерка освіти і науки України
СЕРГІЙ БАДРІТДІНОВ
СЕО INTERTOP Ukraine
ЮЛІЯ ЛИТВИНЕЦЬ
Директорка Національного художнього музею України